HABERLERYAZ KAMPLARI

5. Balkanlı Liseli Öğrenciler Yaz Kampı

BESADER, 2009 yılından bu yana Türkiye’de okumakta olan Balkanlı gençlere dönük kültürel ve sportif etkinlikler gerçekleştirmektedir. Kamp, gezi, seminer, sportif etkinlikler, Türkçeyi geliştirme seminerleri ve eğitim yardımı gibi faaliyetlerle 1000 kadar Balkanlı gence ulaşmış bulunmaktayız.

Bu kampımızda, Türkiye’nin muhtelif illerinde ve değişik liselerinde eğitimlerini sürdüren seçme erkek öğrencileri bir araya getirmeye çalıştık.

 

  1. BALKANLI GENÇLER YAZ KAMPI”NA KATILACAK GENÇLERİN BELİRLENMESİ

 

Her yıl okullar açılmadan gerçekleştirmeye çalıştığımız kamplardan birisi olan lise öğrencilerine yönelik bu kamp; il temsilcisi gençlerimizin seçimi ve tavsiyesiyle, potansiyel lider özellikleri görülen gençler, önceden kamp hakkında bilgilendirilerek kampa katılmaya davet edilmişlerdir. Yapılan geri dönüşümlerden sonra, ülkemizde eğitim gören liseli erkek öğrencilerinden 21 gencimizin kampımıza katılması kesinleşmiştir.

 

GENÇLERİN KAMPA GELİŞLERİ

 

Kampa katılacak olan geçlerin uluslararası öğrenci olmaları ve yaz tatili nedeniyle ülkelerinde bulunmaları sebebiyle, gençlerin kampa katılımlarını gerçekleştirmek için geliş ve dönüşleri planlanmış; öncelikle toplanma merkezi olarak belirlenen BESADER merkezine gelmişler, daha sonra biletlerini BESADER’e teslim edenlere Türkiye’ye geliş ücret farkları ödenmiştir.

Daha sonra BESADER’de toplanan gençler önce tramvayla Eminönü’ne sonra da alınan biletlerle İst/Eminönü’den kamp görevlilerinin refakatinde kamp yeri olan Yalova/Armutlu’ya geçtiler. TURYOL ile yapılan keyifli bir deniz yolculuğundan sonra Armutlu’ya varan ekibimiz, kiralanan araçla kalacakları motele götürüldüler. Yenilen akşam yemeğinden sonra yapılan ilk toplantıda gençlere kamp programı hakkında bilgi verildi. Daha sonra gençler yerleşmek ve istirahat etmek üzere odalarına geçtiler.

 

 

KAMP PROGRAMI

 

Sabah Namazı:

Kampa her sabah, 05.30’da namaz için öğrencilerin kaldırılmasıyla başlandı. Saat:06.00’da hep beraber sabah namazı kılındı.

 

Kur’an Okuma:

Sabah namazını müteakip gençler saat 07.00’ye kadar Kur’an okudular.

 

Serbest Zaman:

Kur’an okumanın ardından, saat 07.00-08.00 arasında dileyen gençler sahil boyunca yürüyüş yapmayı tercih ederken, bazıları uyumayı seçtiler. Saat 08.30’da sabah kahvaltılarını yapan gençler daha sonra istirahata geçtiler.

 

 

Seminerler:

Saat 11.00-12.30 arasında aşağıdaki tabloda görüldüğü şekliyle seminerler verdiler.

 

 

 

  SEMİNERCİ

KONU

 

1 Ahmet Akın / BESADER Yön. Krl Üyesi “Hayata Bir başka Açıdan Bakmayı Denemek”
2 Sinan Özyurt / Eğitimci

“Neyi Çoğaltmak İçin?”

 

3 Hüseyin Tüzgen / BESADER Yön. Krl Üyesi “Şeytan ve Hileleri”
4

Ferit Piku /Eğitimci

 

“ Eğitimin İlkeleri”
5 Ahmet Oruçoğlu / Bursa Ensar Vakfı Bşk. “Bize Dair””
6 Orhan Kıtay/ BESADER Dernek Müdürü “ Zorluklarla Başetmenin Yolları”

 

 

 

 

Seminerlerde; konuşmacılarımız kendi bilgi ve tecrübelerini gençlerle paylaşılırlarken; seçtikleri konular çerçevesinde gençleri uyarmaya, motive etmeye ve yönlendirmeye çalıştılar. Bilhassa gençleri manevî ve ahlâki değerlere sahip olmaları hususunda teşvik ettiler. Kampımızda misafir olarak kalan bazı seminerci ve eğitmenlerle birlikte olma fırsatı bulan gençler, eğitim süreçleri ve sonrasındaki hayatları ile ilgili soru sorma ve istişarelerde bulunma imkânı da buldular.

 

 

Öğlen Yemeği ve Öğlen Namazı

Seminerlerden sonra cemaat halinde öğlen namazları kılındı. Her seferinde farklı bir öğrencimiz müezzinlik ve imamlık yaptılar. Namazı müteakip öğlen yemeği beraberce yenildi.

 

 

Serbest Zaman:

Yenilen öğle yemeğinden sonra saat 15.30’a kadar serbest bırakılan gençlerin bir kısmı istirahat ederken, diğer bir kısmı ise ya voleybol oynamayı da aralarında sohbet etmeyi tercih ettiler. Böylece gençlerin programın yoğunluğundan yakınmalarının önüne geçilmiş oldu.

 

Deniz:

15.30-17.30 saatleri arasında gençler denizde keyiflerince yüzdüler ve eğlendiler.

Deniz ve yüzme faslından sonra ikindi namazı yine cemaat halinde kılındı.

 

Futbol:

Futbol için kamp merkezine 3 km mesafedeki halı saha kiralandı. Gençler 18.00-19.00 saatleri arasında halı sahada futbol oynayarak ter attılar.

 

Program çerçevesinde yine önce beraberce akşam namazı kılındı ve namazdan sonra akşam yemeği için yemekhaneye geçildi. Açık havada ve harika bir manzara eşliğinde yenilen akşam namazından sonra açık oturum programına geçildi.

 

Açık oturum:

Saat 20.30- 22.00 arasında gerçekleştirilen açık oturumları BESADER dernek müdürü Orhan KITAY yönetti. Açıkoturumlarda aşağıdaki konular ele alındı ve gençlerle birlikte tartışılıp, müzakere edildi. Müzakerelere gençler oldukça yakın ilgi gösterdiler ve ele alınan konularla ilgili görüş ve düşüncelerini ortaya koydular.

 

 

LİSE ERKEK KAMPI AÇIK OTURUM PROGRAMI
TARİH KONU OTURUM YÖNETİCİSİ
10 Eylül 2017 Pazar HEDEF VE İDEAL SAHİBİ OLMAK ORHAN KITAY
11 Eylül 2017 Pazartesi TÜRKİYEDE OKUYAN YABANCI ÖĞRENCİLERİN BÜLENT UÇAN
PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI
12 Eylül 2017 Salı MÜSLÜMANLARIN ZİLLETE DÜŞME SEBEPLERİ ORHAN KITAY
13 Eylül 2017 Çarşamba MÜSLÜMANLAR NASIL İZZETE KAVUŞURLAR ORHAN KITAY

 

Veda Programı:

Kampın son gecesi(14 Eylül Perşembe), küçük bir veda gecesi düzenlendi. Gecede gençler ve kap idarecileri kampla ilgili tesbitlerini, görüşlerini ve hatıralarını anlattılar. Daha sonra daha önceden ilân edilmediği için, bir sürpriz yapılarak kampın EN’leri seçildi. Üç dalda yapılan seçimlere öğrenciler ve kamp idarecileri katıldı. Oylama, gizli oylama usulü ile her kategori için ayrı ayrı yapıldı. Ve aşağıdaki kategorilerde birinciler belirlendi. Birincilere çam sakızı çoban armağanı harçlıklar verildi. Dondurma ikramı ve fotoğraf çekimlerinden sonra program sona erdi.

 

 

 

1)EN UYUMLU ÖĞRENCİ          : ESAD BULİÇ

2)EN İLGİLİ ÖĞRENCİ                : AQİF DARDHA

3)EN SEVECEN ÖĞRENCİ         : YAHYA ABDURRAHMAN

 

Dönüş:

15 Eylül Cuma günü sabah namazını müteakip erkenden kahvaltı yapıldı ve dönüş için hazırlılar tamamlandı. Otobüsle okudukları illere gidecek öğrencilerimiz ayrı bir gurup oluşturdu ve Gemlik otogarına doğru yola çıktı. İstanbul’a gidecek öğrencilerimiz ise İDO deniz otobüsüne yetişmek üzere kamp yerinden araçlara bindiler.