BANNERHABERLER

20 KASIM SANCAK GÜNÜ’ KUTLU OLSUN

20 KASIM SANCAK GÜNÜ’ KUTLU OLSUN…

Balkanlar’ın adeta ”anahtarı” konumundaki Sancak, stratejik konumunun yanı sıra yemyeşil bitki örtüsü ve zengin sularıyla dikkati çekiyor. Kosova Savaşı’nın (1389) hemen ardından, İstanbul’dan ise yıllar önce fethedilen bu bölge, yüzyıllarca Osmanlı tarafından Avrupa’ya açılan önemli bir stratejik üs olarak kullanıldı.

Osmanlı’nın 1878 Berlin Kongresi ile Bosna-Hersek’i Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bırakmak zorunda kaldığı dönemde Sancak, Bosna eyaletinden ayrılarak özel bölge haline getirildi ve Batı’da kalan en uç nokta olarak yerini korudu. Yeni Pazar ve İstanbul anlaşmalarıyla da Sancak’ın Osmanlı’ya bırakılması teyit edildi. Osmanlı’nın Balkan Savaşı ile bölgeden çekilmesiyle toprakları paylaşılan, özellikle İkinci Dünya Savaşı’nda, Sırp Çetnikler’in büyük katliamlarına tanık olan ve eski Yugoslavya döneminde, Türkiye’ye göçe zorlanan Sancak halkının önemli bir kesimi Anadolu’ya sığınmak zorunda kaldı.

Eski Yuguslavya döneminde, Sancak bölgesini temsil eden “Sancak Konseyi”nin kuruluş günü olan 20 Kasım, 2004 yılından itibaren “Sancak Günü” olarak kutlanıyor.

Sancaklı kardeşlerimizin ‘20 Kasım Sancak Günü’ kutlu olsun…